۵ روش برای ایجاد تعادل بین کار و خانواده

۵ روش برای ایجاد تعادل بین کار و خانوادهجام جم سرا- هر زنی در نقش‌های مختلف خود به عنوان مادر، همسر، کارمند و... با انبوهی از مسئولیت‌ها مواجه است که تصور انجام تمام این وظایف و مسئولیت‌ها می‌تواند موجب آشفتگی و استرس شود. کارشناسان خانواده معتقدند که با استفاده از پنج راهکار، زنان و مادران می‌توانند تعادلی میان این مسئولیت‌ها ایجاد کنند.

گاهی زنانی که این وظایف چندگانه را دارند دائم نگرانند که نکند در انجام برخی از آن‌ها اهمال کنند و وقتی ناچار به انجام 10 کار به طور هم‌زمان هستند، معمولاً از نحوه انجام هیچ یک از مسئوولیت‌هایشان راضی نیستند؛ اما کارشناسان خانواده معتقدند که با استفاده از پنج راهکار، زنان و مادران می‌توانند بین زندگی شغلی و زندگی خانوادگی خود تعادل معقولانه و رضایت‌بخشی برقرار کنند و با به کارگیری این چند روش از همه نقش‌های خود در زندگیشان لذت ببرند:


1. برای همه کارهای خود برنامه‌ریزی داشته باشید.
سازماندهی برای ایجاد تعادل بین وظایف شغلی و خانوادگی ضروری است. ابتدا با یک تقویم کاری یک هفته‌ای آغاز کنید و نکته مهم در تنظیم این تقویم آن است که حتی کارهای غیرضروری را نیز در آن، برنامه ریزی کنید. با این روش به وضوح می‌بینید که هر کاری چقدر از شما زمان می‌گیرد و زمان باقی مانده را چگونه تقسیم کنید.


2. اول از مهم‌ترین کارها شروع کنید.
این شیوه به شما حس مثبت موفقیت را می‌دهد. به این ترتیب زودتر مهم‌ترین کار را از فهرست وظایفی که باید انجام دهید حذف می‌کنید و در نتیجه روز را با این حس خوب که کار مهمی را انجام داده‌اید، ادامه می‌دهید.


3. حداقل هفته‌ای یک بار فعالیت‌ها و برنامه‌های خاص خانوادگی ترتیب دهید.
کار، همیشه نباید اولین اولویت باشد. هفته‌ای یک بار سعی کنید خانواده را دور هم جمع کنید و معمولاً تماشای یک فیلم در کنار هم، یک روش مناسب برای این منظور است.


4. شبی حداقل یک ساعت از وسایل و شبکه‌های الکترونیک فاصله بگیرید.
ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که تقریباً 100 درصد زمان خود را با وسایل مختلف الکترونیکی به اصطلاح «کانکت» هستیم. پس برای آرامش خود و خانواده‌تان حداقل شبی یک ساعت تلفن همراه، کامپیوتر، لپ‌تاپ و تبلت خود را خاموش کنید.


5. در طول روز وقتی را به عنوان «زمانی برای خودم» در نظر بگیرید.
برای خودتان وقتی در نظر بگیرید، حتی اگر 15 دقیقه باشد. زنان، اغلب تصور می‌کنند که مادر یا همسر خوب بودن به این معنی است که خودشان را فراموش کنند اما واقعیت ای�� است که اگر ما از خودمان مراقبت کافی نکنیم توان مراقبت از دیگران نیز نخواهیم داشت.


به گزارش هافینگتن پست، کارشناسان به مادران و همسران مهربان و دلسوز توصیه می‌کنند که با مدیریت اولویت‌ها در وظایف خود می‌توانند از تمام جنبه‌های زندگی‌شان لذت ببرند. (ایسنا)

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه