نکات سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر:کشور ایران دارای کویرهای زیبا و وسیعی است.همواره بسیاری از افراد برای تحقیقات نجومی و یا لذت بردن از آرامش کویر و دور بودن از زندگی ماشینی به دامان کویر سفر میکنند و شب از زیبایی فوق العاده آسمان کویر لذت میبرند.اما سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر نیاز به دانستن و آگاهی از نکات مهمی است که سفر را برای شما راحت میکند.برای دانستن این نکات با دلگرم همراه شوید:

 سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر:نقشه و برنامه سفر

نقشه ای دقیق از مسیر حرکت و محل اسکان تهیه کنید و یک نسخه از آن را نزدیک دوست بگذارید و او را از زمان بازگشت مطلع سازید. چنانچه به موقع بازنگردید گمشدن شما را به مسئولین اطلاع خواهند داد. درحین سفر راه و مسیر حرکت را رها نکنید. چون در این صورت تمام عوارض و صخره ها را شبیه هم خواهید دید و بنابراین گم خواهید شد. درصورت داشتن هرگونه مشکلی در مسیر حرکت و یا درصورت تغییر نقشه حرکت، رابط خود را مطلع سازید.

 

 سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر:غذا و آب

از آنجایی که یافتن غذا در صحرا مشکل است به اندازه کافی مواد غذایی همراه داشته باشید و حداقل برای ۲ یا ۳ روز به ازای هر نفر روزی ۴ لیتر آب ببرید و با صرفه جویی از آن استفاده کنید. برای حفظ طعم طبیعی آب از محفظه های بخصوصی استفاده کنید و قمقمه های مخصوص نگهداری آب در هوای گرم به همراه داشته باشید. این قمقمه ها با کتان احاطه شده اند وقتی قمقمه را خیس میکنید رطوبت به تدریج تبخیر میشود و آب درون محفظه خنک نگه داشته میشود.

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر 

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر:لباس

لباسهای مناسب پوشیده و برای شبهای سرد آماده باشید.

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر:لوازم سفر

لوازم از قبیل کلاه، دستمال، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب (حداقل با SPF) همراه داشته باشید. برای ثابت نگه داشتن چادرها از کیسه های زیپ دار پر از شن استفاده کنید و آنها را درون چادر جای دهید که آن را محکم نگه دارد. در مواقع وزش توان شن، چادر را جمع کنید و به اتومبیل خود برگردید.

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر:تجهیزات اتومبیل

به اندازه کافی بنزین اضافی با خود ببرید و اطمینان حاصل کنید که درون گالنها زنگ زده نباشد چون لایه های آهن زنگ زده سیستم سوخت رسانی اتومبیل شما را مسدود خواهد کرد. آب مقطر اضافی برای باتری اتومبیل، شیلنگ رادیاتور، تسمه پروانه و بیلچه با دسته ای حداقل به اندازه یک متر به همراه داشته باشید.برای مواقعی که درنتیجه خروج از جاده با شن زیاد مواجه میشوید شاسی های بلند، لاستیکهای پهن و ترجیحاً ماشین دو دیفرانسیل با خود داشته باشید.

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر:پیاده روی

پیاده روی بر روی شن بسیار دشوار است چون شما به سمت عقب متمایل میشوید. انرژی مورد نیاز برای یک کیلومتر پیاده روی روی شن معادل انرژی لازم برای ۳ کیلومتر حرکت روی زمین عادی است. چکمه و جورابهای ضخیم بپوشید چون به دلیل داغ بودن شنها ممکن است دچار سوختگی شوید.

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر:منابع غذایی

یافتن غذا در صحرا بسیار مشکل است. از آنجا که غذا در درجه دوم اهمیت نسبت به آب قرار دارد میتوان آن را جیره بندی کرد. چنانچه مشکل پیش آمد، جیره بندی غذایی را از طریق نخوردن غذا به مدت ۲۴ ساعت فوراً آغاز کنید. این به شما کمک خواهد کرد چرخه غذایی جدید را درپیش بگیرید.

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر:منابع طبیعی غذا

حیوانات در صحرا نایابند و مشکل میتوان آنها را یافت. آنها معمولاً شب رو هستند و در مکانهای خنک، چاله ها، در سایه و حتی در لباس شما یافت میشوند. جوندگان، موشهای صحرایی، خرگوشها و مارمولکهای یافت شده در اطراف یک چاله آب ممکن است تنها غذای شما در یک وعده باشد. بزهای کوهی یا گوزنها بدون تفنگ به سخت به چنگ می آیند. موجودات دیگر نیز میتوان یافت از قبیل مارها، حشرات، حلزونها و پرندگان.

پرندگان چون هوبره (از پرندگان پادراز و سنگین آسیا، اروپا و آفریقا است.)، پلیکان و باقرقره در صحرا پیدا میشوند. شما میتوانید از راه دمیدن پشت دست خود و تولید صدای ساز مانند توجه آنها را جلب کنید.

حشرات نیز در قسمتهای خنک زیر سنگها یافت میشوند. در موقع جابجا کردن سنگها مراقب مارها و عقربها باشید. گیاهان به طور معمول در نزدیکی آبها به چشم میخورند. هرچند که این گیاهان ممکن است پرآب و اشتهاآور به نظر نرسند اما دارای بخشهای خوراکی و نرم نیز هستند. این بخشها ممکن است میوه، دانه، جوانه های تازه گیاه و یا حتی پوسته آن باشند. این دانه ها و میوه ها میتوانند لوبیایی باشند که روی بوته ها رشد کرده اند و یا میوه های خاردار و گلابی شکل کاکتوسها باشند. تقریباً تمام گیاهان قابل خوردن هستند.

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر

 

سفر کردن به کویر و کمپ زدن در کویر:پخت و پز و آتش

برگهای نخل و دیگر روییدنی های نزدیک آنها میتوانند در نقش مواد سوختی عمل کنند، در صحرا شما میتوانید هر ماده سوختی که می یابید را به کار ببرید و نیز میتوانید یک اجاق خورشیدی بسازید.

هرچه بیشتر عرق کنید نمک بیشتری را از دست میدهید.نمک بسیار زیاد باعث تشنگی و احساس ضعف میشود و میتواند خطرناک باشد.نمک اضافی باید به نسبت آب دردسترس، مصرف شود. قرصهای نمک باید قبل از استفاده حل شوند.آب باید قبل از اضافه کردن نمک به آن مورد امتحان قرار گیرد چون ممکن است به اندازه نیاز شما محتوی نمک باشد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه