ساخت کاغذ از لباس‌های کهنه/ کاغذهایی که در آب از بین نمی‌روند

ساخت کاغذ از لباس‌های کهنه/ کاغذهایی که در آب از بین نمی‌رونداخبار,اخبار علمی,ساخت کاغذ از لباس‌های کهنه

کاغذ از جمله مواردی است که همواره مورد توجه افراد قرار گرفته است چرا که قابل اعتماد‌ترین وسیله‌ی انتقال اطلاعات برای بشر در عرصه‌های مختلف از جمله انتقال تاریخ، دانش و فرهنگ به نسل‌های آینده به شمار می‌آید.

امروزه کاغذ جزیی از زندگی ماست صفحات کتاب‌ها، اسکناس‌ها، کاغذهای دیواری و... مثال‌هایی از کاربردهای فراوان کاغذ هستند. نکته‌ی جالب این جاست که روش‌های پیچیده‌ای که امروزه برای تولید کاغذ به کار رفته می‌شود هم چنان بر مبنای همان اصول ساده‌ی قدیمی است.

 

ساخت کاغذ از لباس‌های کهنه
علی پزشک محقق این طرح در مورد کاغذهای دست ساز می‌گوید: کاغذهای دست ساز از الیاف سلولزی مانند لباس‌های کهنه و ساقه‌ی برنج تهیه می‌شوند. این کاغذها برای استفاده در بخش‌های مختلف از جمله هنر خوشنویسی به کار می‌روند. از دیگر کاربردهای کاغذهای دست ساز می‌توان به استفاده‌ی آن‌ها برای نوشتن سند در کشورهای دیگر اشاره کرد.

 

کاغذهای کاشتی یا بذر دار
علی پزشک این گونه ادامه داد: بر خلاف کاغذهای ماشینی، مراحل ساخت این کاغذها کاملا قابل کنترل است و می‌توان در تمامی این مراحل تغییرات دلخواه را به وجود آورد. یکی از این تغییرات جالب، افزودن بذر گیاهان به خمیر کاغذ است که سبب افزایش جذابیت کاغذهای دست ساز شده است.


این محقق، کاغذهای کاشتی یا بذر‌دار را به صورت تقویمی کوچک در آورده که هر ماه از سال در یک ورق جمع آوری شده است. بعد از پایان  هر ماه می‌توان کاغذ آن ماه را مرطوب کرده و مانند بذرهای معمولی بکاریم. با گذشت 10 تا 14 روز می‌توانیم شاهد جوانه زدن آن باشیم.
حمایت از این دست نوآوری‌ها و تولید‌ انبوه آن‌ها علاوه بر کمک به قطع کمتر درختان، می‌تواند مرهمی بر تن زخمی درختان نیز باشد.
اخبار علمی - باشگاه خبرنگاران

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه