در 10 سال اخیر، دختران بیشتر بدون شوهر مانده اند

کد خبر :  1826402400549974651 تاریخ :  دوشنبه 20 بهمن 1393 11:31
تشریح دلایل رشد منفی ازدواج از زبان مدیر کل ثبت احوال در 10 سال اخیر، دختران بیشتر بدون شوهر مانده اندجام جم سرا: مدیرکل اطلاعات آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال ضمن تشریح دلایل رشد منفی ازدواج گفت: میانگین سن ازدواج در استانهای مختلف متفاوت و در تهران برای مردان ۳۰ و برای زنان ۲۶ سال است که بیشترازاستانهای دیگر است.

علی اکبر محزون به تغییرات در آمار ثبت ازدواج از سال ۹۰ به بعد اشاره کرد و گفت: از سال ۹۰ شاهد رشد منفی و تغییرات در آمار ثبت ازدواج در استان‌های مختلف کشور بوده‌ایم به طوری که در این سال ازدواج منفی ۱. ۹ درصد، در سال ۹۱ منفی ۵. ۱ درصد، سال ۹۲منفی ۶. ۷ درصد بوده و در ۹ ماهه نخست سال ۹۳ نیز به منفی ۷. ۲ درصد رسیده است.

.

 در 10 سال اخیر، دختران بیشتر بدون شوهر مانده اند - تصویر 2

کاهش ۴ درصدی سهم جمعیت جوان

وی با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در کاهش نرخ ازدواج و ثبت آن در کشور موثر بوده است، گفت: تغییرات ساختار سنی جمعیت یکی از دلایل اصلی رشد منفی ازدواج محسوب می‌شود و از سال ۸۵ تا ۹۰ سهم جمعیت جوان (۱۵ تا ۲۹ ساله) ۴ درصد کاهش داشته یعنی از ۳۵. ۴ درصد در سال ۸۵ به ۳۱. ۵ درصد در سال ۹۰ رسیده است.

وی اظهار داشت: شاخص دیگر در این کاهش میانگین سنی ازدواج است به طوری که طبق سرشماری‌های انجام شده در سال ۵۵ تا ۹۰ میانگین سنی برای مردان از ۲۴. ۱ تا ۲۶. ۷ و برای زنان نیز ۱۹. ۷ تا ۲۳. ۴ و در ۹ ماهه امسال ۲۸ سال میانگین سنی ازدواج برای مردان و ۲۳. ۴ سال برای زنان ثبت شده است.

روند افزایشی تاخیر ازدواج مردان

مدیرکل اطلاعات آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه میانگین سن ازدواج در سال ۹۱ برای مردان ۲۷. ۴ س��ل و در سال ۹۲ نیز ۲۷. ۸ بوده در حالی که این سن برای زنان در سال ۹۱ ۲۲. ۱ و در سال ۹۲ نیز ۲۳. ۱ بوده است.

به گفته محزون، شاخص سن ۲۰ تا ۳۴ سالگی سن ازدواج برای آقایان تعریف شده و بیش از این سن را سن بالای ازدواج عنوان می‌کند. آمار‌ها نشان می‌دهد در سال ۸۴ مردان بالای ۳۵ سال ۶. ۷ درصد، در سال ۹۱ ۸. ۸ درصد، در سال ۹۲ ۹. ۴ درصد و در ۹ ماهه سال ۹۳ این سن به ۱۰. ۲ درصد رسیده است به طوری که روند افزایشی تاخیر ازدواج برای آقایان را شاهد هستیم.

افزایش دو برابری تاخیر سن ازدواج زنان در ۱۰ سال

مدیرکل اطلاعات آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال در مورد تاخیر در سن متعارف ازدواج زنان نیز گفت: این تاخیر در زنان شدید‌تر بوده به طوری که چون سن ۱۵ تا ۲۹ سالگی سن ازدواج این افراد در نظر گرفته می‌شود، بنابراین زنان دارای بیش از ۳۰ سال سن، تاخیر در سن متعارف ازدواج داشته‌اند این آمار در سال ۸۴ ۶. ۳ درصد در سال ۹۱، ۱۱. ۲ درصد در سال ۹۲، ۱۲. ۵ درصد و در ۹ ماهه سال ۹۳ به ۱۳. ۸ درصد رسیده است.

به گفته محزون، شاخص تاخیر سن ازدواج در زنان در کمتر از ۱۰ سال به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

تهران صدر نشین افزایش سن ازدواج

وی با تاکید بر اینکه تاخیر سن ازدواج در کلانشهر‌ها نمود بیشتری داشته است، گفت: تهران با ۳۰. ۱ سال، شیراز با ۲۹. ۱ سال، تبریز و اصفهان با ۲۸. ۶ سال و کرج با ۲۸. ۱ سال بیشترین میانگین سن ازدواج مردان را به خود اختصاص داده‌اند.

محزون افزود: در مورد زنان نیز تهران با ۲۶. ۲ سال، شیراز با ۲۵ سال، کرج با ۲۴. ۹ سال، اصفهان ۲۴. ۷ سال و تبریز با ۲۳. ۵ سال بیشترین استان‌هایی هستند که سن ازدواج زنان بیش از میانگین کشوری است.

وی گفت: میانگین کشوری سن ازدواج برای مردان ۲۷. ۸ و برای زنان ۲۳. ۱ اعلام شده است.

تفاوت سن ازدواج در مناطق مختلف تهران

مدیرکل اطلاعات آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال، اظهار داشت: براساس تحلیلی که برای اولین بار در ثبت احوال انجام شده تهران به سه منطقه شمیرانات، مرکزی و ری تقسیم می‌شود و میانگین ازدواج زنان و مردان در این سه منطقه متفاوت است به طوری که این سن در شمیرانات برای مردان ۳۲ سال و برای زنان ۲۸. ۶ سال و در بخش مرکزی میانگین سن ازدواج مردان ۳۰. ۱ و زنان ۲۶. ۲ سال و همچنین در بخش ری نیز این سن برای مردان ۲۷. ۱ و برای زنان ۲۳. ۱ سال اعلام شده است.

محزون تاکید کرد: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد تحولات نه تنها در کل کشور بلکه در کلانشهر‌ها نیز متفاوت است.(مهر)

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه