خانه تکانی به سبک ایران بانو

ایران بانو دات کام


نکته های کلیدی خانه تکانی , نحوه خانه تکانی
 
 
ایران بانو : تا چند روز دیگر عید می آید و سال نو می شود و همه می خواهیم روزهای شادی در انتظارمان باشند. امید که همین طور خواهد شد. اما به استقبال بهار رفتن هم آدابی برای خودش دارد. همان طور که طبیعت نو می شود ما هم باید نو شویم. خانه مان را نونوار و تمیز کنیم و در پاکی محض به انتظار شنیدن صدای ترکیدن توپ سال نو بمانیم. به همین منظور، چند ایده برایتان گفته ایم که خوب است انجام دهید.

1.    تمیز کردن آشپزخانه


برای این منظور، همه وسایل موجود روی کانتر و میز و کابینت را جمع کنید و همه سطوح را با اسپری های پاک کننده، برق بیندازید. حتی دیوارها را نیز بشویید. این کار نه امکانات خاصی نیاز دارد نه هزینه. فقط باید کمی وقت و حوصله داشته باشید تا بتوانید همه جا را به خوبی تمیز کنید.


در انتهای کار نیز وسایل اضافه ای که اصولا روی کانتر یا کابینت های آشپزخانه وجود دارند را جمع آوری کنید. هر چه فضاهای سطحی آشپزخانه خالی تر و خلوت تر باشد، تمیزتر و مرتب تر دیده خواهد شد.

وسایلی که زیاد استفاده می کنید را دم دست بگذارید اما برای آنها مکانی تعیین کنید که علاوه بر در دسترس بود، به زیبایی و دکوراسیون آشپزخانه هم کمک کنند.

2.    مرتب کردن داخل کابینت ها و انباری آشپزخانه


یکی از مهم ترین کارهایی که باید هنگام خانه تکانی انجام دهید، مرتب کردن وسایل داخل کابینت ها است. همه ظروف را بیرون بریزید و کف و دیواره های داخلی را تمیز کنید. سپس ظروف را با نظم دوباره در کابینت بچینید. کابینت مواد غذایی و خوراکی  ها را نیز مرتب کنید. اگر محل قرارگیری خوراکی ها نظم خاصی ندارد، حتما این کار را انجام دهید. برای موادغذایی همچون برنج، ماکارونی یا مواد خشک شیشه و پاکت تعیین کنید. آنها را با نظم در کنار هم قرار دهید و در صورت تمایل روی هر شیشه یا پاکت نام مواد داخلی را بنوسیید.


کف کابینت مواد غذایی می توانید کاغذ، یا پارچه و پلاستیک مخصوص داخل کابینت قرار دهید.

برای انواع سس ها، روغن ها و مواد مشابه نیز می توانید سبد فلزی یا حصیری در نظر بگیرید و آنها را یکجا در کنار هم قرار دهید.

3.    مرتب کردن و زیباسازی مرکز فعالیت های خانه


در هر خانه ای گوشه ای وجود دارد که تقریبا همه کارها در آن جا انجام می شود. ��یز و تاقچه و طبقه هایی که همه وسایل دسته بندی، برنامه ریزی، حساب و کتاب و ... در آنجا انجام می شود. برای اینکه این منطقه نیز مرتب باشد، جعبه های زیبا و یک شکل برای قرار دادن کاغذها و خرده ریزه ها خریداری کنید.


همه سطح میز و دیوارهای آن را مرتب کنید و برای اینکه خیلی حالت رسمی و بی روح نداشته باشد از وسایل دکوری ریز و درشت، تابلوهای نقاشی، گلدان و مجسمه استفاده کنید. روی میز شمع و گیاه و گلدان زنده قرار دهید و طبقه های بالای میز را (اگر وجود دارد) با انواع کتاب تزئین کنید.

4.    شست‌وشوی هممه وسایل خانه


بهار بهترین زمان برای شستن همه ملحفه ها و پرده ها و پارچه ها است. فرش ها و قالی ها را به قالیشویی بدهید و همه پرده ها را باز کنید و بشویید و اتو کنید. روتختی، ملحفه، روبالشتی، رومیزی ها و ... را همه را بشویید و پس از اتو کردن دوباره در محل اصلی خود نصب کنید و قرار دهید.

پتو و لحاف که بزرگ هستند را به خشک‌شویی بدهید.


5.    مرتب کردن اتاق یا کمد لباس ها


برای این منظور باید وقت بگذارید و با دقت لباس ها را از هم جدا کنید. لباس های زمستانی که تا سال آینده دیگر استفاده نمی شوند را بشویید و اتو و جمع آوری کنید. اگر شهری که در آن ساکن هستید در روزهای بهاری نیز سرد هستند و همچنان به لباس گرم نیاز دارید، آنها را مرتب در کمد و در دسترس قرار دهید.


با جمع کردن لباس های زمستانی، فضای زیادی از کمد دیواری خالی می شود و می توانید با آزادی عمل بیشتری لباس های بهاری خود را  بچینید.

استفاده از کیسه های وکیوم نیز برای جمع آوری لباس های زمستانی ایده بدی نیست. با کمترین حجم ممکن می توانید بیشترین جمع آوری را داشته باشید.

6.    مرتب کردن فضای رختکن ورودی خانه 


یکی از مکان هایی که باید در خانه تکانی عید آن را لحاظ کنید، فضای رختکن ورودی خانه است. در این فضا اگر کمد دارید، همه آنها را پس از تمیز و مرتب کردن، خالی هم بکنید. یعنی اگر کلاه، دستکش، چکمه و وسایل دیگر که برای  زمستان هستند در آنجا جا مانده است، حتما با دیگر وسایل زمستانی جمع و انبار کنید. البته در بهار چون احتمال بارش باران بسیار است، چترهای خود را جمع نکنید.


7.    آماده کردن بالکن (بهارخواب)


حالا که هوا در حال گرم شدن است و می توانید ساعاتی از روز را در هوای بیرون و بالکن سپری کنید، آنجا را بشویید و تمیز کنید. وسایل لازم برای استراحت و دورهمی ها در بالکن را بیرون بیاورید و آنها را برای استقبال از روزهای گرم تر آماده کنید. پس از گردگیری و تمیز کردن، اگر لازم بود دیوارها را نقاشی کنید تا رنگ و روی تازه ای بگیرند و شادابی فصل را به ساکنین خانه القا کنند.


8.    بهاری کردن پنجره ها


اگر در زمستان برای پنجره های خود محافظ، اسکرین، پلاستیک یا ... قرار داده بودید تا سوز سرما را بگیرد و از شیشه ها در برابر باد و باران محافظت کند، اکنون زمان آن فرارسیده تا آنها را جمع آوری کنید.9.    مرتب کردن فضای بیرون از خانه


حیاط، باغچه، انباری و راه پله ها نیز باید جزو فهرست گزینه های خانه تکانی عید قرار داشته باشند. همه آثار زمستان خاکستری را از حیاط حذف کنید. درها و پنجره ها را بشویید. باغچه ها را مرتب کنید. در باغچه گل‌کاری کنید. ورودی خانه را تزئین کنید. مرمت های لازم را انجام دهید.

در راه پله های گلدان های بهاری قرار دهید  پشت در ورودی را با حلقه گل های بهاری تزئین کنید.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه